کلاریجان
سوادکــــــــــــوه
قالب وبلاگ

این منطقه، در گذشته‌ی دور مرکز حکومت اسپهبدان باوندی بود. و پادشاهان آنرا ملوک‌الجبال می‌نامیدند. در حدود سالهای 570 الی 607 میلادی در زمان حکومت انوشیروان و خسروپرویز ساسانی اسپهبد قارن بر سوادکوه و شهریار کوه حکومت می‌کرد. قارن نام کوچکترین فرزند اسپهبدی به حکومت آمل ـ لپور ـ پریم (فریم) رسیده بود. مجموع این نواحی به امیدواره کوه و سوادکوه معروف بوده و در دوره‌ی اسلامی به قارن کوه معروف شد.

 

سوادکوه تا سال 1359 بعنوان بخشی از شهرستان قائمشهر در جنوب آن قرار داشت. اما در سال 1359 طی تصویب‌نامه شماره 6246 مورخ 21/4/1359 بخش سوادکوه به عنوان شهرستان مستقل از قائمشهر مجزا گردید و از این پس در تقسیمات کشوری بعنوان شهرستان مستقل مطرح گردید. مرکز آن شهر پل‌سفید میباشد که در سال 1375 دارای 8700 نفر جمعیت و 6/1 کیلومتر مربع وسعت بوده است. شهرستان سوادکوه در حال حاضر دارای 2441 کیلومتر مربع وسعت و در جنوب شهرستان قائمشهر واقع شده است. این شهرستان از 2 بخش و 6 دهستان و 198 آبادی تشکیل شده است و دارای چهار شهر بنامهای پل سفید، شیرگاه، زیراب و آلاشت میباشد.

 

در بررسی فعالیتهای اقتصادی شهرستان سوادکوه باید گفت که بنیان اقتصادی شهرستان سوادکوه بر کشاورزی و صنعت استخراج معدن استوار بوده است.

 

کشاورزان سوادکوه از طرفی وابسته است به آب و هوا، توپوگرافی و خاک منطقه و از طرف دیگر وابسته است به چگونگی و نحوه کشت محصولات و بعبارتی سنت کشت محصولات کشاورزی و کلاً نحوه بهره‌برداری از زمین و محیط طبیعی.

 

وضعیت طبیعی سوادکوه اعم از آب و هوا، خاک، پستی و بلندی و غیره موقعیت مناسبی را برای بخش وسیعی از شهرستان بخصوص در قسمت شمالی که عمدتاً از دشتهای کم‌ارتفاع و هموار تشکیل شده است بوجود آورده است و در نواحی با ارتفاع بیشتر نیز با توجه به وضعیت آب و هوایی، خاک و پوشش گیاهی طبیعت مساعدتهایی را در خصوص کشاورزی و خصوصاً دامداری که از زیربخشهای بخش کشاورزی، نموده است.

 

در گذشته یعنی تا قبل از استقرار شرکت ذغال سنگ البرز مرکزی در این شهرستان زندگی اکثریت مردم سوادکوه از طریق بخش کشاورزی و زیربخشهای آن شامل کشاورزی، دامداری، شکار و جنگلداری بوده، تأمین می‌گردد زیرا مهمترین منبع درآمد مردم در گذشته زمینهای کشاورزی،  جنگلها و مراتع طبیعی بوده است که در حال حاضر نیز جنگلهای شهرستان سوادکوه از منابع مهم درآمد و اشتغال میباشند و علاوه بر توضیح فوق دامپروری در گذشته از رونق بسیار زیادی برخوردار بوده است.

 

بنابراین با توجه به منابع درآمد مردم سوادکوه در گذشته میتوان دریافت که معیشت مردم در گذشته بطور عمده بر پایه بخش کشاورزی و زیربخشهای آن استوار بوده است.

 

در مطالعه فعالیتهای صنعتی شهرستان سوادکوه باید گفت که بنیان صنعتی سوادکوه به استخراج ذغال سنگ استوار بوده، اما به دلیل خصوصی‌سازی، تعداد شاغلین در آن بسیار کاهش یافته و رونق گذشته خود را از دست داده است.
امروزه شهر

ک صنعتی شورمست سوادکوه تا حدودی فعال و در بخشهای مختلف در حال فعالیت صنعتی می‌باشد.

 

 

 

عکس: رودخانه کیترو" این رودخانه بین روستای کلاریجان و پارسی قرار دارد"

[ سه شنبه هفدهم تیر 1393 ] [ 2:27 ] [ reza ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

بــــــــمِ الله الرَّحمن الرَّحیم
اینجانب رضا خلیلی نوه سبحان اله احسانی هستم من این وبلاگ رو درست کردم تا مردم از اون بخوبی استفاده کنند
من سیع می کنم تا مطالب بروز تری رو بزارم
شماهم ما را یاری کنید در اراع بهتر وبلاگ.
ب ۱نفر برای نویسندگی نیاز دارم
امکانات وب


کد کج شدن تصاوير

کد هدایت به بالا